FilmClub.cz – klub přátel z továrny na sny…
10Bře/080

AE : Track Motion

aneb jak na Track Motion v Adobe After Effects

Možná si myslíte, že používání funkce Track Motion je pro vás příliš složitá a proto neznámá, ale v podstatě na tom nic není. Tuto funkci budete potřebovat při každé práci, standardně se totiž používá i tam, kde ji není nezbytně třeba. Pomůže vám vytvářet mnoho vizuálních efektů, které při své tvorbě vyžadují přesné následování objektu na vaší obrazovce. Například kráčející člověk, nad nímž je bublina s textem – můj oblíbený příklad :)

V tomto článku si popíšeme základní ovládání celé funkce Motion Trackingu v programu Adobe After Effects 7. Pro ukázku jsem natočil krátké video z mého blízkého bydliště, v průběhu celého návodu najdete odkaz ke stažení souboru zde použitého. Jestliže přesně nevíte k čemu tato skvělá funkce slouží, můžete níže zhlédnout krátké video s efektem.

S čím vlastně pohybovat a co animovat?

Před tím než vůbec začnete nastavovat pohyb dráhy, musíte si uvědomit, s kterou věcí budete hýbat a kterou necháte statickou. Potom je potřeba najít na vrstvě, která poslouží jako vodítko, nějaký zřetelný bod. Může se jednat o roh, špičku hory, jakékoli místo, které vytváří kontrast (bílý bod na černém pozadí) se svým okolím nebo bod s RGB odchylkou barevnosti (žlutý bod na modrém pozadí). Rozmazané body jsou těžko dostačující a to mě přivádí k další důležité poznámce. Video pořízené z digitálního fotoaparátu nemusí být to nejlepší. Pokud už nemáte jinou možnost, musíte už dopředu počítat s tím, že na výsledný snímek budete používat Track Motion. Na klasické ostré video z videokamery, lze využít této funkce téměř kdekoli.

Teoreticky se tato funkce dá nahradit klasickým rotoscopingem (technika, kdy upravujete obrázek po obrázku). Track Motion v podstatě vygeneruje tuto dráhu sám podle vámi zvoleného bodu či více bodů.

Během práce může nastat problém, že vám z obrazu zmizí váš záchytný bod a animace se pak přetrhne do doby než se na snímku bod opět zobrazí. Tuto mezeru musíte buď ručně, obrázek po obrázku doplnit sami, nebo přidat další Track Point a uchytit jej dočasně na jiný bod. To stejné platí, pokud se toto místo výrazně změní, ale jak už je psáno výše, je potřeba na to myslet dopředu a nebo volit takové body, které se co možná nejméně mění.

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.