FilmClub.cz – klub přátel z továrny na sny…
5Dub/110

DIY # Camera Rods

Ahoj!

Vítejt u prvního článku v nové kategorii DIY zabývající se tvorbou příslušenství pro kamery.  Tak snad se vám budou články líbit a snad přispějete i svými nápady a zlepšováky!

Starý DOF s prototypem kolejnic

Začneme hezky od počátku:

Před pár lety jsem při stavbě Dofa dospěl do fáze že jsem ho potřeboval k něčemu přidělat. Ono to bylo takové malé nestabilní monstrum. :)

Řekl jsem si že po těch letech vývoje by bylo dobré aby to nezůstalo jen tak v šuplíku protože už používám jiného dofa a ten měl tuto podporu již v sobě. Tak tedy od začátku...

 

Za prvé jsem zkouknul velké množství fotek profesionálních rods a pár sem si jich i ošahal na živo. Načež jsem dospěl k závěru že nemůže být nic těžkého vyrobit obdobu.

Ukázka profi rods

Vzal jsem kus papíru a navrhl jsem jednoduchej krychli se dvěma dírami, načež jsem skočil do dílny vzal dvě hliníkové trubky průměru 16mm se stěnou asi 1mm a trochu je vylešťil.  Naštěstí jsme zrovna měl souseda truhláře takže v plně vybavené dílně to byla otázka pár minut.

Jeden blok dřevěného prototypu

V kombinace všech bloků a hliníkových trubek:

Ukázka kombinace s použitím hliníkových trubek

V barvě dřeva to nebylo úplně ono ale po přelakování na "filmovou" černou :) to bylo o dost lepší:

Celková montáž přetřená na černo

Tak jsem si ověřil že moje myšlenka byla celkme dobrá a začal jsem plánovat něco kvalitnějšího co by se dalo skutečně používat. Začal jsem návrhem na úrovni aby se mi technici nesmáli až to dám do výroby. Můj výkres dopadl takhle a určitě bych v technickém kreslení jedničku nedostal, avšak pro normální účely...

Nákres pro výrobu

Výroba trvala asi půl roku :D , dělaly na tom kluci v jedné továrně o svačinových pauzách a jejich jedinou odměnou bylo poděkování a láhev něčeho ostřejšího. Jako materiál jsme zvolily lepený plexi.

Nový blok z plexi

a celý složený blok vypadá takhle:

Celkový nový system

aby se daly jednotlivé bloky utáhnout na požadovaném místě musí se na jedné straně umístit závit a z druhé se protáhne šroub který plexi stáhne a zabrání tak jakémukoliv pohybu. Já jsem se rozhodl nakoupit takové zubaté matky co se vtloukaj do dřeva. Ale do plexi nejde nic vtlouct protože by prasklo využil jsem zkušeností z tavení různých věcí při neopatrné manipulaci s pájkou a milé matky jsem do plexi zatavil :)

Chce to pajku, kombinačky, hodně času než se každá matka rozpálí a pak malé kladívko kterým to zaklepnete do roviny.

Pájka která se pro nahříjvání hodi narozdíl od trafopájky...

Výsledný blok vypadá takto:

Nyní již blok s matkami

Vypadá to moc hezky že? Tak zbývá jen přelakovat.

Přelakované bloky typu 1 a 2

Protože bylo nutné přidělat na system různé vybavení a naopak chyťit ho ke stativu vznikly různé modifikace jednotlivých bloků, pro příklad:

blok s vlepeným a zapuštěným závitem sloužící k uchycení ke stativu

detail uchycení ke stativu

A další užitečná modifikace:

ramení opěrka

Na závěr ještě jeden obrázek:

tři moduly na kolejnicích s dofem

bohužel jsem zjistil  že nemám žádné fotky celého kompletu tak snad někde nějaké najdu . :(   ale věřte že to vypadalo a hlavně fungovalo fakt dobře!

Tak doufám že se vám článek líbil a že se potkáme u dalšího článku v kutilské kategorii DIY :)

Maty

(Filip Matějovský)

 

Zařazeno do: DIY, rods Zanechat komentář
Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Leave a comment

Zatím žádné trackbacky