FilmClub.cz – klub přátel z továrny na sny…
26Dub/080

Jak začít natáčet amatérský film

Tento článek jsem se rozhodl napsat pro začínající filmaře. Nemyslím si, že by to mělo nějaké extra užitečné rady, ale věřím, že to alespoň trochu pomůže.

Co potřebuji

Správný amatérský filmař musí mít nápady a umět využít to, co má po ruce. Samozřejmě pro začátek je důležitá kamera. Stačí mobil, který umí nahrávat video, ovšem mobily nenahrají moc kvalitní video. Pokud máte po ruce digitální fotoaparát nebo kameru, sáhněte po ní. Rozhodně nemá cenu na začátku zbytečně utrácet peníze, když ani nevíte, jestli vás to bude bavit.
Taky je důležitý nějaký střihový software. Pokud máte Windows XP a novější, máte s nimi nainstalovaný i Windows Movie Maker. Ten bude zatím stačit. Také potřebujete nějak dostat video do počítače. K digitálnímu fotoaparátu a kameře jistě dostanete i vhodný software. Video z mobilu dostanete pomocí datového kabelu, a protože většina mobilů nahrává ve formátu 3GP, tak budete potřebovat nějaký konvertor z 3GP nejlépe do AVI nebo WMV, které WMM podporuje. Máte všechno? Tak jdeme dál.

Co udělat na začátku

Tak na začátku musí samozřejmě být námět. Vymyslete, o čem by měl film být, jaké budou postavy a podobně. ovšem pokud jdete na první film, nemá cenu pouštět se do něčeho velkého. Stačí nějaká krátká komedie, přestřelka (efekty se můžete naučit po několika filmech), nebo třeba horor. Ty ovšem jsou složité na správnou atmosféru.
U prvního filmu se může scénář vynechat a všechny detaily vymýšlet přímo na place, jako to dělá spousta začínajících filmařů. Zkrátka jde o to, vyzkoušet si filmařinu, jestli vás bude bavit.

Kdo co bude dělat

U prvního filmu je obvyklé, když vše, kromě hereckých výkonů obstará jediná osoba (to budete Vy). Ale nebude na škodu, když vám hlavní profese trochu přiblížím.

Režisér

„Rejža" to všechno řídí. Často se může být ten, kdo to celé vymyslel. Měl by být na začátku všeho.
Řídí práci scénáristů, herců, kameramanů, zvukařů, střihačů, tvůrců efektů, maskérů,... zkrátka je to šéf celého filmu a na place si vychutnává „neschopnost" herců, kteří nehrají podle jeho představ. Také si musí vybrat všechny tyto osoby tak, aby odpovídaly jeho požadavkům, dovednostem, u herců i vzhledu a ostatním vlastnostem.
Podle stylu a vkusu režiséra také vypadá výsledný film.

Producent

Ten hodně spolupracuje s režisérem a většinou zabezpečuje film, tj. zařizuje herce, vybavení, rekvizity, „žebrá" o peníze k filmu a zařizuje distribuci filmu. Prostě zařizuje, aby bylo k dispozici vše, co si režisér vyžádá.

Scénárista

Tuto profesi jistě nemusím moc vysvětlovat. Píše scénář (snad nemusím vysvětlovat, co to je), upravuje ho podle požadavků režiséra, často na míru hercům, které si vybral.

Kameraman

Ten musí především umět pracovat s kamerou, správně ji nastavit (expozice, vyvážení bílé,...), udělat dobrý záběr (výška záběru, úhel, pohyb kamerou) a plnit požadavky režiséra. (Stejně, jako ostatní)

Střihač

Ten to všechno zpracuje. Přenese do střihového systému (v současnosti to bývá počítač), sestříhá materiál podle scénáře, tj. aby nebyly slyšet výkřiky režiséra, jako „Akce!" a „Dobrý, to berem!", aby ve filmu nebyly nepovedené záběry a v amatérských podmínkách by měl zvládnout i jednoduché efekty, jako jemné doladění barev.

Herec

To je stavební kámen celého filmu. Bez toho nemůže nikdy vzniknout. Pokud ovšem nenatáčíte dokument o přírodě, kde jsou herci jenom ptáci, zajíci, divočáci, slimáci,...

Další profese

Mezi další profese, které nejsou pro začátek důležité jsou například zvukař, kostýmér, maskér, dramaturg, tvůrce speciálních efektů, odborný poradce, skladatel filmové hudby,...
Můžete se přece podívat do titulků profesionálních filmů.

Co dál?

Co dál, to je vám asi jasné. Sestavte skupinu lidí, pojmenujte si ji a natočte film. Každá profese, kterou jsem uvedl výše, by měla být obsazená, protože to jsou profese, bez kterých se film prostě neobejde. Pak už jenom každý musí plnit svoji práci a nový film je za chvíli na světě.
Krátký, i když nekvalitní první film se dá vytvořit za jeden den. Dopoledne natáčíte, doplníte síly na obědě, odpoledne dotáčíte a večer sestřiháte.
Ráno se doladí detaily a šup s tím na internet. Pokud se za své dílo ovšem nestydíte. Ale chytrý divák by neměl vaše dílo kritizovat, pokud je dostatečně dobré na vaši úroveň, tedy minimální zkušenosti a má aspoň nějaký děj. To znamená, že by to nemělo být video z volné hodiny ve škole, když jste se nudili. To pak není film, ale video, kterým můžete pobavit kamarády.

Autorská práva

To je velký problém amatérských filmařů. Spousta nechce utrácet za skladatele a amatérský tvůrce hudby se shání těžko.
Ještě nikdy jsem neslyšel o tom, že by dali pokutu amatérským filmařům. Pokud to využijete jenom ze začátku, tak se snad nic nestane. Ale určitě bývá lepší kouknout po skoro neznámých kapelách.
Co se týká autorství Vašeho snímku, jste autorem Vy a jen Vy s ním můžete nakládat, jak se Vám zachce. Automaticky na ně máte veškerá práva i bez značky copyrightu. Ostatní mohou jen s Vaším svolením. Pokud se ovšem nezřeknete autorství.
Pokud by někdo zneužil Vaše dílo, mohl byste ho teoreticky dohnat k soudu. To vám bude ale k ničemu, pokud použijete nelegálně nějakou hudbu, protože by se „prokeclo", že ji tam máte a nakonec by jste také mohl platit.

Motivace

Pokud budou herci pracovat zadarmo, nemusí je to bavit. Proto by rozhodně měli vidět alespoň hotový film, ale ještě lépe uděláte, když vezmete na plac malé občerstvení a v průběhu tvorby jim ukazovat hotové části filmu.

Možné zlepšování

Během pár měsíců filmaření by si měli všichni vyzkoušet různé profese, abyste jako režisér zjistil, jaké mají dovednosti. Přece jenom je dobré nebýt na všechno sám a pohled na titulky, kde je jenom vaše jméno je také divný.
Pokud vás filmařina opravdu chytne, můžete si postupně kupovat nebo vytvářet další vybavení. Třeba stativ, kamerový vozík, SteadyCam (takový jeřáb), držák na auto, profesionální kameru, software,... prostě máte co vylepšovat. Stačí jenom peníze a pokud chcete šetřit, tak trocha šikovnosti a vynalézavosti.

Autor: Lukáš Košata (kosta)

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Leave a comment

Zatím žádné trackbacky