FilmClub.cz – klub přátel z továrny na sny…
2Čer/110

DIY # Shotgun Microphone Shock Mount

Vítejte u druhého článku v kategorii DIY, dneska se vrátím o pár let zpět kdy jsem byl ještě  student a do kapsi jsem měl hluboko. V té době vyvstala otázka jak co nejkvalitněji zachytit zvuk za co nejméně zlaťáků a odpovědí je tento článek :)

Od začátku se mi líbily mikrofony a příslušenství od renomované firmy RODE ale vzhledem k mé finanční situaci jsem si nemohl dovolit držák natož celý mikrofón.  Dnes se již dají koupit napodobeniny za pár korun a i originální vybavení se přizpůsobilo nezávislým filmařům a radikálně zlevnilo ale udělat si něco sám má stále své kouzlo ;)

Začal jsem koupí celkem laciné sady elektrtového mikrofonu určeného pro kamery. Celá sada vyšla asi na osmset korun v té době.

Překvapivě zvukové vlastnosti nebyly špatné a zvuk byl celkem použitelný. Jediné co vadilo bylo pevné spojení mikrofonu s kamerou pomocí plastového držáku a tudiž se přenášely vybrace, hluk motorku kamery, a stačil menší přehmat, ťuknutí s kamerou a ve zvuku se objevil se to všechno objevilo  a bylo to na houby.

Tak jsem si skočil do jednoho velkého krámu s video potřebami a ošahali si originální odpružený držák mikrofonu. Vypadal asi takhle:

Načež sem si řek že je to věc velmi předražená když je to jen pár kruhů z plastu, středový spoj a čtyři gumičky. Načež jsem sednul a začal kreslit.

kliknutím zvětšíte plánek ;)

Neodpustil jsem si jednu vychytávku a tou je středový díl vybavený mnoha dírami do kterých pasuje spodní část originálního držáku dodávaného s mikrofónem. Což umožňuje upravit uchycení mikrofónů podle umístění botičky na kameře.

Během výroby se ukázalo že naplánované úchyty gumiček jsou prakticky nevyrobitelné tak se muselo přejít na přilepení takovejch malejch plastovejch čvončů. A vypadalo to pak takhle:

 

plastové kroužky

Po přilepení střdové části pak takhle:

kruhy se středovým dílem

Stačí přestříkat, přišroubovat spodní díl, natáhnout gumičkya zandat mikrofon. Jedna užitečná věc mi ale scházela, deadcat. Neboli v češtině mrtvá kočka sloužící k tlumení zvuku větru v exterierech. Originální byl velmi předražený tak co s tím?

 

originál deadcat rode

A jak to tak bývá stačí se rozhlédnout a to platí doslova a do písmene.  Při navštěvě nejmenováného Tesca mě zaujala v oddělení pro děti ovečka, takovej klasickej maňásek s dlouhými chlupy. Tak sem jí koupil asi za padesát korun, vykuchal, uříz hlavičku a pacičky a způsopil malému dítěti trauma na celý život. Rada do života nechte si mrzačení oveček na doma a nedělejte to ve vlaku plnym dětí... doma jsem vzniklé díry zašil a kožíšek navlékl na původní molitan.

 

ovečka za živa

a konečně celý komplet jak se používal, no není to nádhera ;)

Dnešní článek byl tak trochu nostalgie ale snad to někoho navede k zamyšlení  že i když nejsou finance na to nej vybavení pořád si jde poradit jinými způsoby. :D   No příště už to bude snad užitečnější.

U dalšího článku se těší

Maty

(Filip Matějovský)

Zařazeno do: DIY, zvuk Zanechat komentář
Komentáře (0) Trackbacky (213)

Leave a comment

777