FilmClub.cz – klub přátel z továrny na sny…
27Zář/080

Plánování natáčení v CeltX

Nedávno jsem napsal na tomto blogu článek o psaní scénářů v programu CeltX. Ale CeltX umí mnohem víc. Třeba vám pomůže s plánováním natáčení.

Opět předpokládám, že máte českou verzi 1.0 a předpokládám, že už jste trochu zručnější v počítačích a něco vykoumáte sami, a že už máte nějaký ten projekt se scénářem vytvořený. Já si svůj projekt pojmenoval "Franta a Pepa" a vytvořil jsem si scénář se dvěma obrazama.

Plán

Na horní liště klepněte na tlačítko "přidat". Pokud jste dělali scénář podle mého minulého článku, tak okno, které se objeví, dobře znáte.

Vytvořte si "Plán". V seznamu "Scénář" si vyberte jméno scénáře, ke kterému budete dělat plán natáčení.

Uživatelům programu Microsoft Outlook a jiných organizačních nástrojů bude jistě okno plánu povědomé a ostatní brzy pochopí. Proto doufám nemusím vysvětlovat, jak se orientovat. Pokud se podíváte nahoru, uvidíte seznam obrazů ve scénáři, který jste si vybrali.

Pokud chcete naplánovat natáčení dané scény, přesuňte položku obrazu na daný den. Pokud chcete naplánovat něco jiného, např. den vydání filmu, poklepejte na daný den v kalendáři.

Objeví se okno. Předpokládám, že tady není už co vysvětlovat.

Pokud se podíváte mezi kalendář a seznam obrazů, tak si můžete všimnout, že si můžete nastavit i datum zahájení a ukončení natáčení a úplně napravo můžete do kalendáře přesunout "Volný den" a "Přesouvání", což ale využijete nejspíš u větších filmů, kde přejíždíte třeba z jednoho konce republiky na druhý a máte málo dnů, kdy se nic nedělá.

Kalendář

Vytvoření kalendáře nyní už nechám jenom na Vás. Jeho ovládání je hodně podobné, jako u plánu. Ale jeho využití je už trochu jiné. Vlastně se tu nezapisuje, kdy se jaká scéna natočí a kdy bude premiéra, ale píše se tu spíš důležité věci, které se staly během natáčení. A vlastně nakonec tam můžete dát i tu premiéru. :)

Zařazeno do: celtx Zanechat komentář
Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Leave a comment

Zatím žádné trackbacky