FilmClub.cz – klub přátel z továrny na sny…

Slovník

Adaptace

Převedení jiného média (knihy, komixu, básně...) do filmové či televizní podoby.

Adaptér

Vycházi ze slova adaptace neboli přizpůsobení.  Toto označení se používá ve velkém množství odvětví. příklady: U filmových kamer to může být například adaptér pro objektivy který umožní připojit objektivy nekompatibilní s kamerou. U stativu se může jednat o redukci dvou různých norem stativových šroubů. Atd...

Agregát

Zařízení na výrobu elektrického proudu. Používá se v místech které jsou mimo dosah elektrifikace nebo nemají dostatečný přívod například pro filmové lampy s velkou spotřebou. Umisťuje se zpravidla co nejdál od natáčené scény protože krom profesionálních filmových agregátů jsou ostatní velmi hlučné, kouří, a udí :)

Akustika

Termín používaný ve zvuku zaštituje souhrn zvukových vlastností konkrétního prostředí. Zahrnuje délku dozvuku, šíření frekvencí, popřípadě i šum a okolní hluk. Máme akustiku zavřenou (místnost), otevřenou (pole), polootevřenou(nádražní hala) atd...  akustika je důležitá také v dabingu kdy je potřeba napodobit akustiku původního filmu. Akustika lze upravit i digitálně příhodným zařízením.

Animace

Základní definice je vytvoření zdání pohybu předmětů které jsou statické. Tato poučka ale platila spíše pro ruční animaci (plošková, loutková, kreslená) avšak dnes rozšířená počítačová animace se trošku vymyká.

Architekt

Architekt ať už filmový nebo televizní má za úkol navrhovat dekorace s ohledem na fotogeničnost, zvukové vlastnostni, možnosti pohybu kamery a herců. Musí také zohlednit cenu a náročnost výroby dekorací.

Asistent

pomocný pracovník který je po ruce nadřízenému zkušenějšímu pracovníkovy (produkční, kameraman, režísér) pomáhá mu s lehčími úkoly a postupně získávají zkušenosti až se samy mohou stát hlavními osobamy ve výrobním procesu.

Hlavas

Slengově hlavní kameraman, je to člověk se zkušenostmi který určuje od kaď se bude co zabírat. V případě televizních přenosů, vybere pozice pro kamery, určí jaké objektivy se budou kde používat a má dohled nad ostatnímy kameramany.

Praktik

Mobilní, většinou dřevěná rozkládací konstrukce určená k vyvýšení kamer nebo světel nad okolní terén či k vyrovnání svahu do vodorovna. Používá se jich velmi často v televizním průmyslu například při sportovních akcích aby záběr nebyl přes diváky ale nad diváky. Montáž praktitků má na starosti většinou "stavba" což je takový jednodušší truhlář s určitými znalostmi bezpečtnostních předpisů. Požadovanou pozice a výšku udá hlavní kameraman při takzvaném průzkumu.
Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Leave a comment

Zatím žádné trackbacky